Harmonogram vstupního workshopu 3D: Studio digitálního sochařství a nových médií

20.5.2012

Harmonogram vstupního workshopu projektu Studio digitálního sochařství a nových médií


10:00    Zahájení vstupního workshopu

10:05    Mgr. art. Helena Lukášová, ArtD., Mgr. Igor Chalás, Katedra počítačové grafiky a designu, Fakulta informatiky MU Brno     
Autoři příspěvku představí výuku 3D modelování a HCI – Laboratoře interakce člověka s počítačem, jejíž výzkum se soustřeďuje na systémy virtuální reality, haptické rozhraní, výpočetní geometrii a vizualizace.
Diskuse

10:30    Mgr. Jiří Chmelík, Katedra počítačové grafiky a designu, Fakulta informatiky MU Brno
Příspěvek věnovaný 3D technologiím ve výtvarné informatice představí několik hlavních témat z této oblasti (fraktály, mozaiky, dekorativní uzly a další), teoretické základy, využitelnost 3D technologií (především 3D tisku) a ukázky prací.
Diskuse

10:55    Ing. Filip Uhlíř, doc. ak. soch. Miroslav Zvonek, ArtD., Ústav konstruování, Odbor průmyslového designu, Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně
Přednáška je zaměřena na činnost Odboru průmyslového designu na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Posluchači budou seznámeni se zaměřením odboru, se studiem průmyslového designu a s možnostmi, které jsou nabízeny v rámci výuky a v aplikační sféře. Prezentace bude doplněna ukázkami prací studentů všech ročníků a informacemi o vybavení a nových technologiích, kterými průmyslový design disponuje.
Diskuse

11:20    Ing. David Paloušek, PhD., Ing. Tomáš Koutecký, Ústav konstruování, Odbor metodiky konstruování, Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně
V příspěvku bude prezentováno pracoviště 3D digitálních technologií působící na Ústavu konstruování FSI VUT v Brně, jehož činnost je zaměřena na digitální navrhování, 3D skenování, úpravu skenovaných dat, metody a nástroje rapid prototypingu, propojení těchto technologií a využití metod pro široké spektrum aplikací – technických, užitkových i uměleckých.
Diskuse

11:45    MgA. Jan Šebánek, Ing. arch. Jan Kratochvíl, Ústav zobrazování, Fakulta architektury VUT v Brně
Prezentace je zaměřena na praktické řešení problémů plynoucích z konfrontace virtuálního architektonického modelu s jeho následným převedením do reálného objektu – tedy s tématikou, která je řešena během výuky studentů na Fakultě architektury VUT v Brně.
Diskuse

12:15 – 13:15 Přestávka na oběd

13:15    Mgr.art. Helena Lukášová, ArtD., lektorka Katedry počítačové grafiky a designu, Fakulta informatiky MU Brno
Příspěvek představí pojem „digitální sochařství“ a upozorní též na problém spojený s definováním sochařství v rámci nových médií. Zaměří se rovněž na metodu rychlého prototypování, která reprezentuje průlom digitálního světa do fyzické reality, a na popis možností využití digitálních technologií v sochařské tvorbě. Na závěr bude prezentována vlastní tvorba autorky.
Diskuse

14:00    prof. ak. soch. Michal Gabriel, vedoucí Ateliéru sochařství 1, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, Mgr. Tomáš Medek, Odborný asistent Ateliéru sochařství 1, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně
Prezentace je zaměřena na praktické využití nejnovějších 3D technologií v sochařské tvorbě, jako je například optická digitalizace a rapid prototyping, které byly aplikovány při realizaci vybraných uměleckých děl obou autorů.
Diskuse

14:50    akad. mal. Laco Teren
Příspěvek představí vlastní tvorbu autora vznikající za využití 3D technologií.
Diskuse

15:35 – 15:45    Přestávka

15:45     Mgr.art. Peter Machata, lektor Oddělení digitálních technologií VŠVU Bratislava
Prezentace bude zaměřena na aplikaci a využití CNC technologií v pedagogické a tvůrčí praxi na VŠVU v Bratislavě. Součástí bude obrazová prezentace možností a řešení CNC obrábění, 3D tisku a přípravy dat, 3D skenování (laserový skener, dotykové rameno, fotogeometrie), 3D modelování a postprodukčních programů na zpracování a úpravu dat po skenování.
Diskuse

16:30    Christina Karababa, studentka doktorského studijního programu na Fakultät Gestaltung, Bauhaus-Universität Weimar
Příspěvek je zaměřen na metodu performative prototyping a její využití v uměleckém designu a na možnosti aplikace 3D prototypování v umělecké tvorbě. Přednáška bude vedena v anglickém jazyce.
Diskuse

17:15    Mgr.art Martin Uhrík, PhD., Ústav ekologickej a experimentálnej architektúry, Fakulta architektúry STU Bratislava
Autor příspěvku představí svou knihu Digitálna architektúra (Bratislava 2010), v níž přibližuje okolnosti vzniku tohoto fenoménu. Publikace definuje „hlavní teoretické rozhraní (geometrické, výpočtové a percepční), které ohraničuje koncept digitální architektury“ a sleduje „hranice architektury v její současné a budoucí podobě, které jsou různorodé – od nových geometrií přes simulace živých organizmů až po propojení hladkých povrchů a obrazů do architektonických prvků.“
Diskuse

18:00    Závěr workshopu