12. 11. – 3. 12. 2014 / Kateřina Přidalová: Workshop Designreader (FaVU VUT v Brně)

1.11.2014

Letošní Bienále bylo zastřešeno jedním tématem – vzdělávání v grafickém designu. Kromě velkého spektra výstav akce divákům nabídla i mnoho materiálů ke čtení. V bienálových novinách vyšly desítky rozhovorů s pedagogy a účastníky odborného sympozia. Katalog, nezvykle soustředěný na texty, mapoval jednotlivé výstavy a nabídl i dva obecnější texty. Divák měl sice možnost téma vnímat z mnoha zdrojů, avšak bylo ponecháno čistě na něm, jaký příběh si na Bienále najde, jak si téma uvede do souvislostí, jak si problematiku současného vzdělávání bude interpretovat.

Výchozí otázka workshopu zněla: Co jste se dozvěděli o vzdělávání v grafickém designu prostřednictvím 26. Bienále?

Workshop měl tři fáze – čtení, psaní a design. Studenti se soustředili na význam a porozumění textu a následnou interpretaci ve dvou rovinách – na základě textů doprovázejících 26. BB napsali svoji vlastní úvahu a prostřednictvím nástrojů grafického designu se snažili problematiku reflektovat designem. Vzhledem k tématu vzdělávání měl být výstup workshopu didaktický, tzn. že se student i snažili obě svoje interpretace pojmout tak, aby byly srozumitelné např. i nedesignérům (laikům).

Cílem workshopu bylo rozvíjet práci s textem na úrovni interpretační a designérské. Zkušenosti z workshopu studenti využijí při procesu navrhování a posílí své komunikační a vyjadřovací schopnosti s ohledem na čtenáře (uživatele). Zvláště významné je v tomto směru třídění, vyhodnocování a strukturování velkého množství informací a následná formulace názoru jak v psaném, tak designérském projevu.

Mgr. Kateřina Přidalová je teoretička designu, publicistka a editorka Designreaderu, webové databáze textů o designu a vizuální kultuře.

Referenční odkazy: