10. - 11. 12. 2014 / Matěj Málek: Přednáška O písmu a jeho digitalizaci a workshop Základy digitalizace písma na FI MU

2.12.2014

Přednáška O písmu a jeho prezentaci
Ve čtvrtek 11. 12. 2014 v 16.00 hodin
Posluchárna C416, Fakulta informatiky MU

Písmo není kvantifikovatelné. Písmo není matematika, ale ani není od matematiky oproštěno. Písmo tvoří komplexní systém, kyrtý není snadné hodnotit jej, ani jej prezentovat. Přednáška se zaměří na kritický přístup k písmu ve vztahu k jeho prezentaci ve vzorníku, na webu písmolijen, na samostatných mikrostránkách a v dalších i nestandardních formátech. Obsahem bude též nepokryté promo nově vznikající studentské písmolijny na FI MU. Všechny nabyté poznatky totiž poslouží nejen ku osobnímu prospěchu a obohacení posluchačů, ale i k návrhu webu této písmolijny a prozkoumání požadavků na něj kladeným.

Přednášku povede Mgr. Matěj Málek — grafik a typograf na volné noze, absolvent magisterského programu Aplikovaná informatika se specializací Grafický design na FI MU, kde obhájil závěrečnou práci Čitelnost písma, návrh písma s vysokou čitelností a rasterizace fontů.

Workshop Základy digitalizace písma
V pátek 12. 12. 2014 od 9:00 do 14:00 hodin
Posluchárna C416, Fakulta informatiky MU

Účast omezena dle 12 dostupných počátačů s nainstalovaným programem FontLab a Adobe Illustrator. Pokud by účastník měl dostupný svůj notebook s požadovaným softwarem, účast může být rozšířena. Registrace účastníků se bude konat do čtvrtka, 11. 12. 2014 do 23:59 hodin (MgA. Jana Malíková: 112434@mail.muni.cz)

Workshop zaměřený na základy digitalizace fontu. Od skic několika základních znaků k novému projektu písma a jeho digitalizace. Součástí účasti je návrh písma (skica - ruční či elektronická) v tištěné podobě na formátu A4, zejména se znaky a, n, o, p, h, s, g, v, x a H. Typografické experimenty se povolují, doporučuje se však soustředění na písma textová.

Workshop povede Matěj Málek — grafik, typograf a poloprofesionální písmař na volné noze, absolvent magisterského programu Aplikovaná informatika se specializací Grafický design na FI MU, kde obhájil závěrečnou práci Čitelnost písma, návrh písma s vysokou čitelností a rasterizace fontů.